• Zverejnenie maturitných téma a zadaní

• 1. júla 2022 nadobudla účinnosť nová vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole, ktorá (okrem iného) určuje povinnosť stredným školám:

- zverejniť maturitné zadania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky pripravené príslušnou predmetovou maturitnou komisiou (III. časť, bod 5),

- zverejniť maturitné témy pre teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky pripravené príslušnou predmetovou maturitnou komisiou (IV. časť, bod 3).

TEORETICKÁ ČASŤ ODBORNEJ ZLOŽKY

Podľa vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 224/2022 Z.z o strednej škole  §15 ods. 9 : Pri ústnej forme internej časti maturitnej skúšky z predmetu teoretická časť odbornej zložky si žiak žrebuje jednu z 25 schválených tém.

Termín ústnej časti:     27.máj 2024 - 31. máj 2024

Ústna forma teoretickej časti odbornej zložky trvá 30 minút. Príprava žiaka na ňu trvá 30 minút.

PRAKTICKÁ ČASŤ ODBORNEJ ZLOŽKY

Maturitné témy pre praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky vychádzajú z výkonových štandardov pre praktické vyučovanie pre príslušný študijný odbor alebo pre zameranie príslušného študijného odboru uvedené v štátnom vzdelávacom programe pre odborné vzdelávanie a prípravu, podľa ktorého žiak štúdium začal.

Termíny jednotlivých odborov:

IV.A mechanik nastavovač  -  praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

Dátum: 13.5.2024-16.5.2024  ZF Slovakia     17.5. 2024 MTF Trnava

II.AN predaj a servis vozidiel - obhajoba vlastného projektu

Dátum: 10.5.2024 -SOŠA Trnava

IV.B autotronik  - praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

Dátum: 6.5.2024 – 10.5.2024 - SOŠA Trnava

II.AN strojárstvo - praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

Dátum: 11.5.2024 - SOŠA Trnava

Charakteristika foriem

Praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

Rozsah a obsah úloh: aplikácia teoretických vedomostí a zručností získaných praktickým vyučovaním v príslušnom študijnom odbore alebo v zameraní príslušného študijného odboru.

Kritériá hodnotenia

• pochopenie úlohy,
          • analýza úlohy,
          • voľba postupu,
          • voľba a použitie pomôcok, špeciálnych zariadení, prístrojov a materiálov,
          • organizácia práce,
          • dodržiavanie zásad bezpečnosti a ochrany zdravia,
          • ochrana životného prostredia,
          • výsledok práce.

Obhajoba vlastného projektu

Komplexná odborná práca alebo projekt sa rieši počas štúdia individuálne alebo skupinovo. Práca je obsahovo zameraná podľa príslušného študijného odboru alebo zamerania príslušného študijného odboru a potrieb praxe.

Kritériá hodnotenia

• odborná úroveň projektu,
          • grafická úroveň projektu,
          • vlastná obhajoba autora – úroveň prezentácie,
          • používanie odbornej terminológie,
          • využitie odbornej literatúry.
      • Témy Teoretickej časti odbornej zložky

• Autotronik
          Témy TČOZ maturitnej skúšky pre odbor 2495 K autotronik
        • Mechanik nastavovač